Městské divadlo v Mostě, spol. s.r.o. napomáhá k větší vzdělanosti a hrdosti mosteckých obyvatel.

 

V loňském roce jsme oceňovali v rámci soutěže 4. ročníku Ceny Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost! Ceny hejtmana se účastnilo 43 subjektů z řad podnikatelského i veřejného sektoru, včetně škol a obcí. A kteří to byli? POJĎME SI KAŽDÉHO ÚČASTNÍKA POSTUPNĚ PŘEDSTAVIT.

 

 

Městské divadlo v Mostě, spol. s.r.o.

 

O divadelnictví na Mostecku máme první písemnou zprávu již z roku 1681. Přelomem v historii mosteckého divadelnictví byla výstavba nové divadelní budovy, která byla postavena podle projektu architekta Alexandra Grafa v roce 1911. Rozvoj divadla významně přibrzdila první světová válka (1914 – 1918), avšak velké změny v uspořádání země po vzniku Československa umožnily hraní českých her. Po druhé světové válce v roce 1945 přichází do divadla stálý činoherní soubor a zpěvohra. Po roce 1948 se mění charakter českého divadla i společnosti a divadlo je přejmenováno na Divadlo pracujících.

 

V 70. letech byla budova „starého“ divadla srovnána se zemí – a s ní také někdejší Most – a po kratším intermezzu v Kulturním středisku Máj se činohra přesouvá do nové budovy, otevřené v listopadu 1985 premiérou Čapkovy Bílé nemoci.

 

Novou budovu architekta Ivo Klimeše zdobí několik výjimečností a je dokladem umění tehdejších architektů a stavařů (více například zde www.theatre-architecture.eu).

 

V novém tisíciletí je pozice Městského divadla v Mostě na sociálně i ekonomicky spletitém severu Čech stále důležitější. Divadlo zde představuje jednu z nemnoha stabilních kulturních institucí, kde vzniká původní umění, a citlivě volenou dramaturgií se snaží napomoci k větší vzdělanosti a hrdosti mosteckých obyvatel.

Městské divadlo v Mostě tvoří dvě scény. Činoherní a loutková a alternativní Divadlo rozmanitostí, které sídlí v někdejším KS Máj, a je dramaturgicky zaměřena převážně na předškolní publikum.

 

Mostecké divadlo svým diváků nabízí (či v minulosti nabízelo) pestrý repertoár. Komediální i tragická díla klasických autorů (Shakespeare, Čechov, Gogol, Hašek, Dürrenmatt, Brecht, Goldoni, Voskovec a Werich, Camus, Stroupežnický, Dickens a mnoho dalších), ale také slavné světové muzikálové hity, pohádky a hry současných autorů; nezřídka určené mladému publiku.

 

Městské divadlo každoročně pořádá divadelní festival Young for Young a řadu dalších menších akcí jako Divadelní vinobraní či Divadelní kopačku. Každoročně se účastní Noci divadel.


Všechna představení se odehrávají za významného finančního přispění města Mostu a Ústeckého kraje.