Konference Ústecký kraj 2014+

Evropské fondy a jejich efektivní využívání, byly hlavním tématem dvoudenního pracovního setkání, kterého se v Ústí nad Labem 30. září a 1. října zúčastnila zhruba stovka účastníků. Akci pod názvem „Pracovní setkání – Ústecký kraj 2014+“ uspořádal europoslanec a předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) Richard Falbr. Pozvání na ní přijali zástupci pěti ministerstev, Rady vlády, ale i dalších celostátních a krajských orgánů, představitelé měst, obcí i neziskových organizací.

„My, kdo v tomto kraji žijeme a pracujeme, víme, co ho nejvíc trápí. Současně jsme si vědomi chyb, které se udělaly v čerpání evropských dotací zejména z ROPu Severozápad. Nesnažili jsme se proto na tomto setkání „objevovat Ameriku“, cílem bylo od zástupců ministerstev a generálních sekretářů Rady vlády slyšet, jaké jsou možnosti čerpání evropských peněz v příštích letech. Málokdo si totiž uvědomuje, že v následujících sedmi letech bude mít ČR možná poslední šanci získat větší objem financí z Evropských fondů, nesmíme proto opakovat chyby,“ vysvětlil R. Falbr.

Cílem dvoudenního pracovního jednání bylo seznámit účastníky s možnostmi, které při přípravě programovacího období mají, ale také sjednotit jejich požadavky a názory. „Velmi často se stává, že ačkoli usilujeme o společné cíle, ať už se jedná o snižování nezaměstnanosti, zlepšování dopravní infrastruktury nebo podporu výzkumu a vývoje, na různých místech kraje se o to instituce a organizace snaží jinými způsoby a každý po svém. Toto setkání mělo mimo jiné pomoci naše pohledy sjednotit a pokud možno zajistit, abychom postupovali skutečně společně. To nám totiž v důsledku může pomoci být při čerpání evropských dotací úspěšnější a efektivnější,“ dodal František Jochman, předseda Krajské hospodářské komory ÚK.

Během dvou dnů vyslechli účastníci pracovního setkání řadu vystoupení a diskutovali v několika odborných skupinách. Navštívili také Fakultu výrobních technologií a managementu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, jedno z mála míst v Ústeckém kraji, kde probíhá výuka technických oborů na vysokoškolské úrovni propojená také s výzkumem v rámci technologického parku. Při této příležitosti zástupci regionu upozornili na skutečnost, že na téma výzkumu a vývoje do Ústeckého kraje přichází výrazně méně dotačních prostředků z evropských fondů ve srovnání s jinými místy v republice. Tuto nelogičnost a současně potřebu rozvíjet výzkum, který následně slouží i regionálním firmám, potvrdil při prezentacích i Ján Pagáč, technický ředitel společnosti TOS Varnsdorf, která s UJEP dlouhodobě spolupracuje.

Druhý den setkání byl věnován diskusím v odborných skupinách. Řešily se například konkrétní úseky silnic, které je třeba modernizovat, a to i ve vazbě na napojení průmyslových zón, obchvatů měst atd. V další skupině probíhaly diskuse o nových nástrojích, které umožní realizovat velké vzájemně provázané projekty v oblasti zaměstnanosti, vzdělávání, podpory průmyslu a podnikání. V minulosti totiž bylo realizováno mnoho drobných aktivit, které bez vzájemné vazby ztrácí na účinnosti. Tento problém řeší celá EU, a proto vytvořila řadu nástrojů pro tvorbu integrovaných projektů, jejich využití je však novinkou, na níž je potřeba se dobře připravit a postupovat v celoregionálním partnerství. Přítomní zástupci Rady vlády proto velmi pozitivně hodnotili shodu Kraje, Hospodářské a sociální rady ÚK, Krajské hospodářské komory ÚK a UJEP na vytvoření Paktu zaměstnanosti ÚK.

Toto setkání nebylo poslední, s blížícím se počátkem nového programovacího období by se měli zástupci všech zainteresovaných stran sejít znovu, tentokrát už nad konkrétními náměty na čerpání dotací z jednotlivých operačních programů, které jsou nyní diskutovány s EU.

Fotografie

návštěvníci konference při prohlídce UJEP Fakulty výrobních technologií a managementu
předseda KHK ÚK František Jochman k tématu Věda výzkum a inovace v ÚK
poslanec EP a předseda HSR-ÚK Richard Falbr při zahájení konference
s
účastníci hlavního přednáškového bloku