HSR-Úk

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje

Předsednictvo

434 37 Most, Budovatelů 2830

 

 

 

Z Á P I S

 

ze společného jednání

Předsednictva Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje

a Rady Ústeckého kraje

 

dne 13. 06. 2007, Krajský úřad Ústeckého kraje od 10:00 hod. 

 

 

 

Přítomni:

HSR-ÚK:          JUDr. Richard Falbr, Ing. Jiří Aster, Petr Benda, Ing. Helena Veverková, Ing. Vladimír Špinar, Lenka Šifaldová, Miroslava Jandeková, Jindřiška Moulisová

Ústecký kraj:                Ing. René Budjač, PhDr. Vlastimil Doležal, Ing. Petr Fiala, Ing. Pavel Kouda, Mgr. Jan Kubata, Robert Šatník, Ing. Jiří Šulc, Radek Vonka, MUDr. Vladimír Záhorský, Mgr. Lydie Šťastná, Mgr. Veronika Kindlová

Omluveni:        Ing. Jan Cháb, Ing. Josef Matějka, Jiří Markup, Miroslav Tlapák, Ing. Jan Demjanovič, Ing. Jiří

Farkota, Josef Horáček, Ing. Ladislav Hruška, Robert Kopecký, Luboš Měkota, Ing. Milan Mráz, Jiří Slabyhoud, Ing. Antonín Vincenc, JUDr. Milan Franc, Antonín Terber   

 

 

Program jednání:

 

1.      Hodnocení Smlouvy o vzájemné spolupráci uzavřené mezi HSR-ÚK a Ústeckým krajem

2.      Náměty k řešení nepříznivé situace v zaměstnanosti

3.      Stav a rozvoj dopravní infrastruktury Ústeckého kraje

4.      Problematika související s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v regionu, nutnost rozvoje učňovského školství a středních technických škol v regionu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hejtman Ústeckého kraje, Ing. Jiří Šulc, přivítal přítomné členy Předsednictva HSR-ÚK a Rady ÚK a představil přítomné členy Rady ÚK. JUDr. Richard Falbr, předseda HSR-ÚK, představil přítomné členy Předsednictva HSR-ÚK. Oba se v úvodu shodli, že jednání by mělo vést k prohloubení vzájemné spolupráce.

 

 

K bodu 1: Hodnocení Smlouvy o vzájemné spolupráci uzavřené mezi HSR-ÚK a Ústeckým krajem

Obě strany se shodly, že pro prohlubování vzájemné spolupráce je potřeba častější komunikace mezi HSR-ÚK a představiteli Ústeckého kraje a také zejména proto, že obě strany mají na některé otázky související s rozvojem kraje odlišný názor. Vzhledem k tomu, že pan Radek Vonka zastupuje v HSR-ÚK Hospodářskou a sociální radu Ústecka pověří Rada ÚK svého zástupce pravidelnou účastí na jednáních Předsednictva HSR-ÚK.

Hejtman se vyjádřil k dopravní krizi v Ústeckém kraji v červenci loňského roku a informoval o tom, že Dopravní podnik, který zajišťoval dopravu v Ústeckém kraji a nesl název Dopravní podnik Ústeckého kraje, již dovětek Ústeckého kraje nesmí používat. 

 

 

K bodu 2: Náměty k řešení nepříznivé situace v zaměstnanosti

Zástupci HSR-ÚK i Rady ÚK konstatovali, že v současné době není největším problémem nedostatek pracovních míst v Ústeckém kraji, ale nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Lidé nemají chuť pracovat, politika státu je nemotivační (JUDr. Falbr nastínil situaci v Dánsku, kde nezaměstnaní pobírají vysoké dávky, ale musí se neustále rekvalifikovat a učit se. Jsou zde velmi přísné kontroly).

Obě strany kladně zhodnotily finanční podporu pro vznik Výukového a tréninkového centra, které bude připravovat pracovníky, především montážní dělníky pro investory v průmyslových zónách, ale také pracovníky pro ostatní zaměstnavatele regionu, kteří o služby centra projeví zájem. Vzdělávací centrum je umístěno v prostorách Střední školy technické v Mostě – Velebudicích, kde bude k dispozici celá výrobní linka, na které se případní zaměstnanci proškolí a seznámí se tak s požadavky zaměstnavatele.

Obě strany se společně dohodly na neformálním setkání s ministrem práce a sociálních věcí RNDr. Petrem Nečasem.        

 

 

K bodu 3: Stav a rozvoj dopravní infrastruktury Ústeckého kraje

Hejtman Ústeckého kraje informoval o stavu dopravní infrastruktury v Ústeckém kraji. Rozvoj a výstavba komunikací je realizována prostřednictvím tří samostatných zdrojů – z rozpočtu ÚK a to formou úvěru (8 investičních akcí), z rozpočtu ŘSD ČR (55 staveb) a ze zdrojů Evropské unie v rámci programu ROP (prozatím 19 projektů). Ústecký kraj uvažuje o zrušení železničního spoje Most – Litvínov – Moldava z důvodu velké ztrátovosti (obsazenost je 1,96).

JUDr. Falbr informoval o pozvání ministra dopravy v měsíci září na jednání HSR-ÚK.    

 

 

K bodu 4: Problematika související s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v regionu, nutnost rozvoje učňovského školství a středních technických škol v regionu (k této problematice také viz bod. 2)

Z důvodu lepší připravenosti k přijímacím zkouškám na VŠ vzniká v Ústeckém kraji pilotní projekt na doučování matematiky, fyziky a chemie pro maturanty 4. ročníků. V současné době se na středních školách  otevírají převážně atraktivní obory pro žáky a jejich rodiče a ne obory, které si žádá trh práce a které žákům přinesou uplatnění na trhu práce. Je nutné podporovat nabídku řemeslnických a dělnických oborů, pro které zaměstnavatelé nemohou sehnat potřebné kvalifikované zaměstnance. Vysokých škol je v Ústeckém kraji dostatek. ÚK na podporu vysokoškolských studentů, kteří se chtějí po dokončení studia usadit a pracovat v ÚK vypisuje již řadu let Stipendium Ústeckého kraje.   

 

 

Závěr:

JUDr. Falbr seznámil Radu ÚK s návrhem usnesení, ve kterém HSR-ÚK důrazně protestuje proti snížení finančních prostředků v programu NUTS II Severozápad při Ministerstvu pro místní rozvoj. Nebylo dodrženo usnesení vlády ze 17. 8. 2005 č. 1007, ve kterém je řečeno, že tento program má být finančně posílen v roce 2006 a 2007 na částku 250 mil. Kč. I přes osobní příslib ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (z jednání dne 3. 4. 2007), že výše uvedené usnesení bude naplněno, byla částka snížena o 90 mil. Kč. Z tohoto důvodu, z celkového počtu 147 žádostí, uspělo pouze 70 předkladatelů.

Rada Ústeckého kraje se s tímto usnesením také ztotožnila a obě strany se dohodly, že společně osloví ministra financí.

 

 

 

 

Most 20. 06. 2007

Zapsala:                 Miroslava Jandeková

Ověřil:                     JUDr. Richard Falbr