HSR-Úk
Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje
434
37 Most, Budovatelů 2830
U S N E S E N Í
ze
Sněmu
Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje
dne 26. 11. 2012 v Mostě od 10,00 hod.
zasedání zahájil a řídil předseda Předsednictva HSR-ÚK JUDr. R. Falbr
Přítomni: dle presenční listiny (originál uložen v sekretariátu HSR-ÚK)
Program jednání:
1. Schválení programu jednání Sněmu
předkládá JUDr. R. Falbr, předseda
2. Stanovení zapisovatele, skrutátora a ověřovatelů zápisu
předkládá JUDr. R. Falbr, předseda
3. Kontrola plnění usnesení z předcházejícího jednání Sněmu
předkládá Bc. L. Šifaldová, tajemnice
4. Informace o činnosti HSR-ÚK v roce 2012
předkládá JUDr. R. Falbr, předseda
5. Finanční komise HSR-ÚK
předkládá Ing. J. Zima, člen Finanční komise
5.1 Uzavření hospodaření HSR-ÚK za rok 2011
5.2 Informace o průběžném hospodaření HSR-ÚK za obd. leden až září 2012
5.3 Rozpočet HSR-ÚK pro rok 2013
5.4 Finanční řád HSR-ÚK pro rok 2013
6. Návrhy nosných témat HSR-ÚK pro rok 2013
předkládá JUDr. R. Falbr, předseda
7. Úprava Statutu HSR-ÚK
předkládá M. Tlapák, místopředseda a statutární zástupce
8. Různé
8.1 Iniciace jednání s krajskou vládou o budoucí spolupráci
předkládá JUDr. R. Falbr, předseda
8.2 Příspěvek zástupců MMR
předkládá Ing. M. Janeba a RNDr. J. Postránecký
K BODU 1.: Schválení programu jednání Sněmu
Předseda seznámil přítomné s návrhem programu, který schválilo Předsednictvo.
schvaluje předložený program jednání Sněmu
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
Usnesení bylo schváleno
K BODU 2.: Stanovení zapisovatele, skrutátora a ověřovatelů zápisu
I. schvaluje zapisovalete Bc. Lenku Šifaldovou
II. schvaluje skrutátora Bc. Lenku Šifaldovou
III. schvaluje ověřovatele zápisu JUDr. Richarda Falbra a Vlastimila Aubrechta
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
Usnesení bylo schváleno
K BODU 3.: Kontrola plnění usnesení z předcházejícího jednání Sněmu
provedl kontrolu plnění usnesení z předcházejícího jednání Sněmu HSR-ÚK a schválil jeho plnění.
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
Usnesení bylo schváleno
K BODU 4.: Informace o činnosti HSR-ÚK v roce 2012
JUDr. Falbr přednesl informaci o činnosti rady v roce 2012. Konstatoval, že zástupci rady se věnovali všem vytyčeným prioritám.
Přehled plnění:
Průmysl a podnikání – monitorovat a usilovat o změnu takových legislativních návrhů vlády, které ohrožují prosperitu regionu – viz zákon o vynětí půdy ze ZPF, Horní zákon a jiné.
Zaměstnanost a sociální věci – navrhovat konkrétní legislativní změny, které odstraní chyby v sociálním systému, jež podněcují sociální nepokoje ve společnosti, prohlubují sociální rozdíly a umožňují zneužívání sociálních dávek (viz. probíhající příprava desatera k sociální problematice), průběžně sledovat a v případě potřeby oponovat vládní návrhy k této problematice.
Doprava – důsledně požadovat dostavbu strategické dopravní infrastruktury kraje - D8, R7, I/13, I/27, , dopravní napojení Děčínska, apel na řešení hlavně těch úseků komunikací, které jsou dlouhodobě hodnoceny jako nebezpečné z hlediska sledování nehodovosti (tzv. úseky smrti). Řešit splavnost Labe výstavbou plavebního stupně Děčín. V železniční dopravě modernizovat trať Děčín – Kolín, Ústí nad Labem – Most – Cheb, dokončit přeshraniční spojení Šluknovska Sebnitz-Dolní Poustevna.
Školství – kriticky upozorňovat na současný stav školství, akcentovat nutnost otvírání učebních oborů na základě předpokládaných potřeb trhu práce, požadovat zrušení normativního způsobu financování škol, podpořit zvýšení kvality výuky a přiblížení výuky k praxi, motivovat vysokoškolsky vzdělané lidí k jejich setrvání v regionech, kde je nedostatečná vzdělanostní úroveň, viz dále bod CSR.
Zdravotnictví – podpořit kvalitní a dostupnou zdravotní péči v regionu, pravidelně sledovat problematiku spojenou s Krajskou zdravotní a.s., zvát zástupce vedení na zasedání rady nejméně jednou za čtvrt roku.
Problémy jednotlivých okresů – na základě podnětů z okresních rad se věnovat problematikám jednotlivých okresů, zajistit výjezdní zasedání Předsednictva v každém z členských okresů a podrobněji se tak seznámit s místními problémy.
Kompenzace regionu - ve spolupráci s HSRS, Ústeckým krajem, Karlovarským krajem a Moravskoslezským krajem vytvořit materiál řešící kompenzace pro strukturálně postižené regiony a předložit jej do Vlády ČR.
Společenská odpovědnost firem (CSR) – zaměřit se na zlepšení komunikace mezi místními podniky a jejich okolím, na základě průzkumu vyhodnocení potřeb místních firem, statutárních měst, škol atd. a na základě výsledků vytipování a správa konkrétních projektů, zvýšení počtu odborných praxí středoškoláků, sestavení přehledu uplatnitelnosti jednotlivých profesních oborů na trhu práce, viz. plán činnosti CSR.
Státní energetická koncepce – sledování tvorby materiálu Státní energetická koncepce, připomínkování a případné oponování předložených návrhů.
Aktivity přesahující jednotlivé priority:
Nástroje pro plnění plánu činnosti:
Zlepšení práce odborných komisí – využití odbornosti členů komisí při řešení aktuálních problémů, revize personálního obsazení komisí.
Zlepšení medializace řešených problémů - pravidelná příprava článků a tiskových zpráv do médií, pořádání tiskových konferencí k zásadním tématům, uveřejňování stanovisek rady na webové stránky.
Zlepšení komunikace s regionálními partnery z řad institucí – vzájemná podpora při řešení společných problémů pro zvýšení důrazů při jednání s vládou, společná snaha o účast předsedy vlády v regionu, rozhodnout o případném prodloužení smlouvy o spolupráci s Ústeckým krajem a akcentování naplňování smlouvy.
bere na vědomí informace o činnosti HSR-ÚK v roce 2012
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
Usnesení bylo schváleno
K BODU 5.: Finanční komise HSR-ÚK
5.1 Uzavření hospodaření HSR-ÚK za rok 2011
5.2 Informace o průběžném hospodaření HSR-ÚK za obd. leden až září 2012
5.3 Rozpočet HSR-ÚK pro rok 2013
5.4 Finanční řád HSR-ÚK pro rok 2013
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
Usnesení bylo schváleno
K BODU 6.: Návrhy nosných témat HSR-ÚK pro rok 2013
Ing. Aster v rámci tohoto bodu jednání představil materiál Priority HSR-ÚK pro zpracování Sektorové strategie rozvoje DI v ÚK. J. Horáček požadoval, aby v tomto dokumentu byl obchvat I/13 Bílina zařazen mezi investice prvořadého významu.
Přehled vytyčených priorit:
Průmysl a podnikání – Monitorovat a prosazovat změnu takových legislativních návrhů vlády, které ohrožují prosperitu regionu – Horní zákon a jiné. Podporovat rozvoj firem působících v regionu. Řešit dopravní infrastrukturu, viz konkrétně priorita doprava. Řešit sladění potřeb trhu práce se vzděláváním, viz. konkrétně priorita školství.
Zaměstnanost a sociální věci – Navrhovat konkrétní legislativní změny, které odstraní chyby v sociálním systému, jež podněcují sociální nepokoje ve společnosti, prohlubují sociální rozdíly a umožňují zneužívání sociálních dávek. Řešit nárůst nezaměstnanosti související s restrukturalizací regionu.
Doprava – Důsledně požadovat dostavbu strategické dopravní infrastruktury kraje - D8, R7, I/13, I/27, dopravní napojení Děčínska, apel na řešení hlavně těch úseků komunikací, které jsou dlouhodobě hodnoceny jako nebezpečné z hlediska sledování nehodovosti (tzv. úseky smrti). Řešit splavnost Labe výstavbou plavebního stupně Děčín. V železniční dopravě modernizovat trať Děčín – Kolín, Ústí nad Labem – Most – Cheb, dokončit přeshraniční spojení Šluknovska Sebnitz-Dolní Poustevna. Apel na dopravní napojení průmyslových zón.
Školství – Kriticky upozorňovat na současný stav školství, akcentovat nutnost otvírání učebních oborů na základě předpokládaných potřeb trhu práce, požadovat zrušení normativního způsobu financování škol, podpořit zvýšení kvality výuky a přiblížení výuky k praxi, motivovat vysokoškolsky vzdělané lidí k jejich setrvání v regionech, kde je nedostatečná vzdělanostní úroveň, viz dále bod CSR.
Zdravotnictví – Podpořit kvalitní a dostupnou zdravotní péči v regionu, pravidelně sledovat problematiku spojenou s Krajskou zdravotní a.s..
Problémy jednotlivých okresů – Na základě podnětů z okresních rad se věnovat problematikám jednotlivých okresů, zajistit výjezdní zasedání Předsednictva v každém z členských okresů a podrobněji se tak seznámit s místními problémy.
Společenská odpovědnost firem (CSR) - Zlepšit komunikaci mezi místními podniky a regionem, pomáhat firmám v realizaci společensky odpovědných aktivit, zajistit osvětu tématiky CSR, pokračovat v zahájených projektech, realizovat zejména aktivity v návaznosti na priority – školství, průmysl a podnikání, zaměstnanost (viz. sladění potřeb trhu práce se vzděláváním).
Energetika – Sledovat tvorbu materiálu Státní energetická koncepce, sledovat surovinovou politiku, připomínkovat a případně oponovat předložené návrhy.
Kompenzace regionu – Dopracovat materiál Strategie rozvoje regionu SZ pro rok 2013-2020.
Vybrané nástroje pro plnění plánu činnosti:
- Aktivní činnost odborných komisí ustanovených v roce 2012.
- Obnovení smlouvy o spolupráci s vedením Ústeckého kraje (připomínkování návrhů a opatření, jmenování zástupců HSR-ÚK do pracovních týmů a komisí kraje, pravidelná účast zástupců kraje na jednáních HSR-ÚK).
- Komunikace s Vládou ČR, využití vazby na zástupce MMR jmenovaného kontaktní osobou pro HSR-ÚK.
- Zlepšení komunikace s regionálními partnery, a to za účelem posílení vlivu a sjednocení postupu směrem k ústřední vládě (významní zaměstnavatelé, zaměstnavatelské svazy, sociální partneři, samospráva).
- Platforma CSR.
- Projektová činnost.
- Pravidelný kontakt se zástupci ministerstev a s Výbory Poslanecké sněmovny a Senátu ČR (Hospodářský výbor, Rozpočtový výbor…).
- Zasedání Výkonného výboru HSR-ÚK s poslanci a senátory za ÚK.
- Medializace řešených problémů.
schvaluje předložené Priority a plán činnosti HSR-ÚK pro rok 2013
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
K BODU 7.: Úprava Statutu HSR-ÚK
Statutární zástupce HSR-ÚK M. Tlapák předložil informace k úpravě Statutu HSR-ÚK. Předsednictvo dne 3.1.2012 ve svém usnesení rozhodlo o znovuvytvoření Výkonného výboru HSR-ÚK a pověřilo místopředsedy, aby předložili konkrétní návrh upraveného Statutu. Místopředsedové navrhli úpravy v článku IV., V. a VII. a mimo rámec usnesení navrhli definovat ve Statutu funkční období předsedy a místopředsedů. Členům byl na jednání k dispozici Statut se zapracovanými změnami, tento odsouhlasili. Upravený Statut bude po odsouhlasení ministerstvem k nahlédnutí na www.hsr-uk.cz.
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
K BODU 8.: Různé
8.1 Iniciace jednání s krajskou vládou o budoucí spolupráci
Sněm za přítomnosti hejtmana pověřil JUDr. Falbra, aby připravil návrh smlouvy o spolupráci mezi HSR-ÚK a ÚK. Hejtman obnovení smlouvy uvítal a sdělil, že krajská hospodářská a sociální rada má stejný cíl jako Ústecký kraj, a to podporu prosperity regionu a zlepšení jeho jména. Hejtman ve svém vystoupení poukázal, mimo jiné, na odchod velkého zaměstnavatele firmy Panasonic z průmyslové zóny Triangle u Žatce, tím vyvolal debatu o systému pobídek pro zahraniční investory. Sdělil, že je smutné, že firmy v rámci pobídky splní svou povinnost setrvat po určité období a po uplynutí této doby odcházejí a s nimi i pracovní místa.
Předseda sdělil hejtmanovi, že má HSR-ÚK zájem o jmenování svých zástupců do komisí a výborů při kraji. Ing. Zima informoval, že HSR okresu Ústí navrhla konkrétní osoby pro oblast dopravy (Ing. Soukupa – Eurovia) a životního prostředí (Ing. Knechtl – Spolchemie).
Ing. Aster informoval hejtmana o spolupráci s německou stranou na programu, který má zajistit vybavení českých škol. Program má být financován z cíle 3 a zahrnuje kofinancování. Ing. Aster sdělil, že byl původně příslib ÚK o zajistění financování, ale z tohoto příslibu sešlo. Jelikož se však jedná o podporu výchovy k technickému vzdělávání, jehož podporu kraj deklaroval, žádá Ing. Aster vedení kraje, aby své rozhodnutí přehodnotilo.
Hejtman na závěr svého vystoupení poděkoval za pozvání a přislíbil pravidelnou účast zástupců kraje na zasedání tripartity.
Usnesení 8/12/S:
Hlasování: pro 25 proti 0 zdržel se 0
8.2 Příspěvek zástupců MMR
Zástupci ministerstva pro místní rozvoj Ing. Janeba a RNDr. Postránecký informovali přítomné o aktuálním postupu v přípravě Strategie regionálního rozvoje ČR, která byla podrobně představena členům rady na květnovém zasedání Předsednictva. Dne 11. 12. 2012 zasedne k tomuto materiálu pracovní skupina, která projedná implementační část strategie. Kompletní materiál by měl být připraven v březnu roku 2013. Náměstek se dále v diskuzi vyjádřil k několika otázkám, které se týkaly zejména Státního fondu rozvoje bydlení a s tím spojené nové úvěrové politiky, která je zaměřena na zvýhodnění sociálního bydlení. Dále komentoval třetí cíl politiky soudržnosti EU – Evropská územní spolupráce a návrh MMR ohledně snížení počtu operačních programů na úkor regionálních operačních programů. Podrobné informace k navrhovanému snížení počtu operačních programů a ke Strategii regionálního rozvoje naleznete na www-hsr-uk.cz.
V bodu Různé dále informoval JUDr. Falbr o plánované schůzce s velkými společnostmi, které sídlí v okrese Litoměřice. Toto jednání inicioval předseda HSRLt Ing. Matějka. Tyto podniky mají zájem o spolupráci s HSR-ÚK.
Dále JUDr. Falbr informoval, že v roce 2013 budou požádáni ministři vybraných ministerstev, aby delegovali kontaktní osobu pro HSR-ÚK tak, jak to učinilo MMR.
V bodu Různé dále vystoupili - V. Aubrecht k novele Horního zákona, J. Zoser ke spolupráci města Šluknov a Děčín s Agenturou pro sociální začleňování, Ing. Veverková k čerpání 15. mld a kompenzacím regionu a Ing. Matějka k situaci ve stavebnictví.
ZÁVĚR:
Jednání ukončil JUDr. Falbr, přítomným poděkoval za účast.
V Mostě dne 26. 12. 2012
Zapsala: Bc. Lenka Šifaldová
Ověřil: JUDr. R. Falbr, V. Aubrecht