Na podnikatelském fóru zazněly novinky o dotacích na brownfieldy i nutnost podpory propuštěných horníků

Zahájení Podnikatelského fóra - O. Bubeníček, J. Mládek, G. Nekolová Foto: Martin Špoula

13. 6. 2016 / Druhý ročník Podnikatelského fóra Ústeckého kraje právě dnes odstartoval v ústeckém hotelu Clarion. První den plný prezentací a workshopů si nenechalo ujít více než 150 hostů. Letošní fórum ovšem není jen o informacích o možnostech státní i regionální podpory podnikání. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem představili blíže novinářům i dotační titul na využití brownfieldů pro podnikání či další kroky, které mají vést k finanční podpoře propuštěných horníků na Mostecku.

V obou dnech letošního podnikatelského fóra proběhnou prezentace ale i worshopy za účasti zástupců ministerstev, představitelů regionálních institucí, firem, výzkumných institucí, škol, ale také zahraničních hostů. Před hosty promluvil o podpoře vzdělávání či začínajících podnikatelů i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „S podnikáním jde ruku v ruce podpora vzdělání. Žádný podnik se neobejde bez kvalifikovaných lidí. Podporujeme tedy nejen střední školy, ale také řemesla. V letošním roce Ústecký kraj vyhlásil poprvé i program pro začínající podnikatele. Ne každý má totiž možnost zainvestovat a otevřít si živnost, i když má pro své řemeslo nejlepší předpoklady a nadání,“ uvedl hejtman Bubeníček.

Cílem fóra je informovat o možnostech státní i regionální podpory podnikání, prezentovat region potenciálním investorům a společně s místními firmami definovat bariéry podnikání, které je třeba odstranit. Druhý den pan za účastí partnerů z Moravskoslezského a Karlovarského kraje proběhnou odborné diskuse o opatřeních k řešení socio-ekonomických problémů těchto strukturálně postižených krajů, mezi něž patří i Ústecký kraj. „Fórum účastníků mimo jiné představilo hostům nové dotační programy na podporu podnikání, které inicioval právě náš region a na jejichž vzniku jsme se podíleli. Jedním z nich je program na regeneraci starých průmyslových areálů, který schválila vláda a alokovala ta pro strukturálně postižené kraje 2 miliardy Kč na vytvoření nových rozvojových ploch právě ze starých nevyužívaných objektů,“ komentovala Gabriela Nekolová, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. V jedné z diskuzí se hovořilo i o zaměstnanosti v našem regionu a rozvoji dalších pracovních příležitostí. „Jsem rád, že jsme se tady mohli dnes sejít a otevřeně hovořit o krocích, které povedou například ke snížení nezaměstnanosti. I přesto, že v rámci Evropské unie máme jednu z nejnižších nezaměstnaností, Ústecký kraj si bohužel v celorepublikovém měřítku vede opačně. Jsme se vědomi toho, že právě do tohoto kraje by měla mířit maximální podpora,“ dodal při tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Spolu s generálním ředitelem CzechInvestu Karlem Kučerou novinářům přiblížili program na přeměnu brownfieldů.

Své úspěchy i výsledky spolupráce především se vzdělávacími a výzkumnými organizacemi představili také firmy působící v regionu. Mezi jinými ryze česká TOS Varnsdorf, která letos otevírá 4 třídy soukromé střední školy přímo v areálu závodu, nebo společnost Unipetrol, která letos zahajuje realizaci největší zakázky v petrochemickém průmyslu od roku 1989 v objemu 8,5 miliard. Současně se může pochlubit vynikající kooperací s VŠCHT a výzkumnou sférou. Přímo v areálu Chemparku v Záluží tak funguje univerzitní a výzkumně vzdělávací středisko. Fórum se koná i za účasti zahraničních hostů, například zástupců Saského státní ministerstva či mexické ambasády.

Více informací na webu fóra: www.forumusteckykraj.cz/podnikatelske/

Tisková zpráva ke stažení:

Tisková zpráva Podnikatelské fórum 2016

Kontakt pro média:

Gabriela Nekolová
předsedkyně HSR-ÚK
zástupkyně zmocněnce vlády pro MSK, ÚK a KVK
mobil: +420 602 482 065
e-mail: nekolova@hsr-uk.cz

Hospodářská a sociální rada ÚK
Budovatelů 2532, 434 01 Most